A felelős kutyatartók 10+1 szabálya mindannyiunk jóllétéért – Május 6. a felelős állattartás napja
A felelős állattartás napjának fő üzenete, hogy az állatok jobb életkörülményeinek biztosításához szemléletformálásra van szükség, mely az állattartók felvilágosításával és az iskolákban zajló állatvédelmi oktatóprogramok révén valósulhat meg.
Tóth Katinka, az óbudai SciDog – A Kutyaegyetem képviselőjének segítségével összegyűjtöttük a felelős kutyatartás legfontosabb irányelveit. Fogadjuk meg, szívleljük meg ezeket, hogy valóban felelős állattartókként gondoskodhassunk kutyánkról, az ő és környezete jólétét biztosítva.
Felelős kutyatartók 10+1 szabálya
- Csak akkor vállalj kutyát, ha biztos vagy benne, hogy egész életén át felelősséget tudsz vállalni érte, bármilyen változás is álljon be körülményeidben vagy az övében!
- Gondoskodj róla, hogy mindig legyen előtte friss víz tiszta edényben, és megfelelő táplálékkal etesd!
- Gondoskodj a biztonságáról, ne hagyd kóborolni az ő és a környezetetek érdekében! A kötelező chip mellé lehetőleg használj bilétát is!
- Gondoskodj róla, hogy kutyád megkapja a szükséges oltásokat, parazita elleni védelmet, és rendszeresen vizsgáltasd ki, különösen, ha változást észlelsz a viselkedésében! Csakis az állatorvos által felírt, jóváhagyott készítményeket, gyógyszereket add kutyusodnak!
- Az állattartás néha nem várt nagyobb költségekkel jár, érdemes erre előre felkészülni! Biztosító társaságoknál is érdeklődhetsz a lehetőségekről!
- Gondoskodj róla, hogy felesleges szaporulatot ne hozzon a világra kutyád, ne párosodjon! Segíts, hogy véget vethessünk a menhelyek szélmalomharcának!
- Gondoskodj kutyusod mentális egészségéről és képzéséről is! Ne várj el tőle olyat, amit nem tanítottál még meg neki! Az alapengedelmes feladatokon túl legyen lehetősége játszani, szimatolni, felfedezni is!
- Légy tekintettel a környezetetekben élőkre! Ne engedd kérdés nélkül oda más kutyákhoz, emberekhez a kutyusodat! Ha pedig sárga szalagot látsz egy kutyán, sokat segíthetsz, ha megpróbálod kifejezetten elkerülni őt. A sárga szalag azt jelenti, hogy a kutyusnak viselkedésprobléma, betegség vagy egyéb ok miatt térre van szüksége.
- Mindig szedd össze a kutyakakit! A bezacskózott kutyapiszkot ne hagyd a földön, vidd el egy kukáig!
- Kutyádat csak olyan helyeken engedd el, ahol ez szabályosan, biztonsággal megtehető, és csakis akkor, ha kellően megbízható már! Ennek hiányában adhatsz neki nagyobb szabadságot például hosszú póráz használatával is! És semmiképp se hagyd, hogy vadállatokat űzzön!
+1. Kutyás közösségi tereken, futtatókban ha labdázni szeretnél kutyusoddal, kérdezd meg a többieket, hogy ez nem okoz-e gondot valakinek! Ezzel a kis figyelmességgel elkerülhetőek a játékféltésből eredő balesetek.