A Gézengúz Alapítvány munkatársai évente több mint kétezer gyermeknek segítenek
A Gézengúz Alapítványt 1990-ben alapította dr. Schultheisz Judit gyermekorvos a koraszülött, idegrendszeri sérült, eltérő vagy veszélyeztetett fejlődésmenetű gyermekek családcentrikus, kora gyermekkori intervenciós ellátásáért.
A Gézengúz Alapítvány fennállása óta a kora gyermekkori intervenció képviselője és szakellátója a kerületben. A Medgyessy Bölcsőde épületében kapott helyet Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat támogatásával.
Az alapítvány idegrendszeri sérült, koraszülött, eltérő vagy veszélyeztetett fejlődésmenetű csecsemők és kisgyermekek komplex vizsgálatával, terápiás, rehabilitációs, fejlesztő és preventív ellátásával foglalkozik 0–6 éves korig. Öt központban (Budakalász, Óbuda-Békásmegyer, Budafok, Győr, Salgótarján) fogadják a kisgyermekes családokat.
Évente több mint kétezer gyermeknek segítenek.
Többségük koraszülöttként vagy sérüléssel érkezett a világra, szüleik a kórházból hazatérve, szakorvosi és házi gyermekorvosi beutalóval keresik meg a Gézengúz Alapítványt.
A kora gyermekkori beavatkozás az eltérő fejlődésmenetű gyermekek tervszerűen felépített fejlesztőprogramja, amely diagnosztikai vizsgálatot, terápiás ellátást, gyógypedagógiai fejlesztést, tanácsadást, pszichológiai segítségnyújtást foglal magába.
Minden fejlesztési program egyéni. A terápiás terv összeállításakor figyelembe veszik a gyermek állapotát és a család körülményeit. Az ellátást szakemberekből álló team végzi.
Az időben megkezdett komplex segítségnyújtás a gyermek pozitív állapotváltozása mellett kihat a család életminőségére, hozzájárul a gyermek kortárs közösségbe való zökkenőmentesebb beilleszkedéséhez.
Együttműködés a családokkal
Az alapítvány alaptevékenysége a személyes ellátás. A járványügyi helyzetben és azóta is a legnagyobb szakmai odaadással folytatják a munkát a szabályoknak és a központi útmutatásnak megfelelően. Emellett az aktuálisan nem mobilizálható gyermekeket is ellátják, a családokkal való együttműködés az online felületeken is sikeres.
Szakmai tevékenységüket komplex ellátási modellben folytatják. Az intézeteikben elérhető összetett diagnosztika részét képezi a gyermekneurológiai és gyermekradiológiai vizsgálat, a Huple®-diagnosztika, a fizioterápiás felmérés, a pszichológiai, pszichopedagógiai, fejlődéspszichológiai diagnosztika. A diagnosztikai szakteam feladatai közé tartozik a diagnosztikai menedzsment, a folyamatos utánkövetés, kontroll biztosítása és a megfelelő tájékoztatás, információ átadása.
Prevenciós programjuk során a rizikófaktorral született gyermekek, kiemelten a koraszülöttek fejlődésének támogatására nagy hangsúlyt helyeznek tanácsadással, szűrőprogramokkal és integrált csoportokkal.
A pszichomotoros fejlesztést egyéni és csoportos formában végzik, amelynek során kiemelt szerepet kap a Neuro-hidroterápia és a Huple® -program. Szakmai életvezetési tanácsadást, mentálhigiénés támogatást is kínálnak a szülők számára. A Szociális Információs Szolgáltatást (SZISZ) az alapítvány dolgozta ki, célja a családok tájékoztatása az államilag biztosított szociális támogatásokról.
Fontos és hiánypótló tevékenységük a betegút koordinálása, a családok segítése a különböző állami és magán ellátási rendszerekben való eligazodásban és átmenetekben, továbbá információ és ügyintézési segítség nyújtása (online és telefonos elérhetőséggel) az igénybe vehető szociális támogatások rendszeréről.
Új szolgáltatások szeptembertől
Bátorító művészetterápiás csoport indult félénk, zárkózott, csendes és/vagy szorongó gyermekek számára. Viharszelídítő gyermekcsoport pedig a dacos, lendületes, gyerekeknek, akik sokszor nagy kihívást jelentenek a szüleiknek. A várandós relaxációs csoportba kismamák jelentkezését várják, akik szeretnék elsajátítani az autogén tréning teljes gyakorlatát, emellett interaktív szülőcsoport is elérhető azoknak, akik szeretnének a gyermekeiket érintő nevelési helyzetekről és leggyakoribb életkori sajátosságokról, a dac, a szorongás, az indulati fejlődés kérdéseiről beszélgetni.
Szoros kapcsolatot tartanak fenn az alapítvány munkatársai Óbuda-Békásmegyer Védőnői Szolgálatával, a házi gyermekorvosi rendszerrel, a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat III. Kerületi Tagintézményével, valamint az Óbudai Egyesített Bölcsődék intézményeivel.
Az időben megkezdett komplex segítségnyújtás javít a gyermek állapotán, a család életminőségén, hozzájárul a gyermek kortárs közösségbe való beilleszkedéséhez. Rohanó világunkban a jelenlét, az odafigyelés, a bizalom a legfontosabb – a Gézengúz Alapítvány szakemberei mindezzel támogatják a hozzá fordulókat.
További részletek és bővebb információ:
Web: www.gezenguz.hu
E-mail: gezenguz@gezenguz.hu