Budapest, III. kerület, Óbuda-Békásmegyer hivatalos honlapja

Az ügyfeleikért is sztrájkolnának az önkormányzati dolgozók

2020. augusztus 28., 09:48

Szeptember első hetében háromnapos önkormányzati sztrájkot hirdet a közigazgatási munkatársak érdekképviselete. Célja az önkormányzati dolgozók munkájának és megélhetésének védelme, és ezzel végső soron az ügyfelek kiszolgálásának és a települések megfelelő működésének biztosítása.

Az Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) 2020. szeptember 2–4. között önkormányzati sztrájkot hirdet, jelentette be Boros Péterné, az érdekvédelmi szervezet elnöke.

A mögöttünk álló hónapok kormányzati döntései nehéz helyzetbe hozták az önkormányzatok gazdálkodását, amelyek egyébként is igen súlyos gondokkal küzdenek. Hiszen a veszélyhelyzet idején megnövekedett költségeik mellett most a központi elvonások – közte a gépjárműadó elvétele – tovább nyirbálták a büdzsét. Mindezzel veszélybe sodorva több ezer önkormányzatnál dolgozó munkahelyét, megélhetését és jövőképét, mondta el Boros Péterné a sztrájk hátteréről a harmadik kerületi polgármesteri hivatal ügyfélszolgálati irodája előtt tartott sajtótájékoztatóján.

Az érdekvédelmi szervezet szerint a kialakult helyzetben az önkormányzatoknál elbocsátások lehetségesek. A sztrájk törvényes jogával élve kívánnak nyomást gyakorolni a kormányra, a többi között a helyhatóságoknak a védekezésre szánt összegek visszautalása érdekében, de a követelések között szerepel a szférában dolgozók bérének rendezése is. Utóbbi értékéről így fogalmazott a szervezet elnöke: „Az elmúlt 13 évben mumifikálódott.”

Tukacs István, a szakszervezet harmadik kerületi, újonnan alakult alapszervezetének vezetője számokkal is alátámasztotta, illusztrálta az elvonások nagyságrendjét. Eszerint Óbuda-Békásmegyer önkormányzata a következő évben 3 milliárd forintnyi bevételtől eshet el a kormány intézkedései nyomán. Ez az évi költségvetés 10 százaléka, pontosan annyi, amennyibe a polgármesteri hivatal fenntartása kerül…

A szeptember első hetére tervezett sztrájkról még feltételes módban beszélt mindkét szakszervezeti vezető, hiszen a kormánnyal egyeztetést kezdeményeztek, és nyitottak a párbeszédre.

Kérdésünkre válaszolva Boros Péterné elmondta, arra kérték, kérik a polgármesteri hivatalok ügyfeleit, hogy ügyintézésüket a sztrájk három napja előtti és utáni időpontokra tervezzék. Ám az olyan halaszthatatlan ügyekben, amelyek például katasztrófavédelemmel vagy sajnálatos halálesettel kapcsolatosak, természetesen a munkatársak ez idő alatt is rendelkezésre állnak és segítenek.

Tukacs István is hangsúlyozta, hogy számítanak az ügyfelek szolidaritására, támogatására – erről egyébként a harmadik kerületi vezetés is biztosította –, hogy átérzik, amennyiben az önkormányzatok nem tudják megtartani dolgozóikat, akár az érintett települések működése is veszélybe kerülhet.