Darazsak, méhek elleni védekezés
A méhek és darazsak jellemzően csak akkor támadnak emberre, ha veszélyben érzik magukat, kaptárjukat vagy fészküket. A legjobb elkerülni a fészket és nem feldühíteni az állatokat.
Ha a rovarok közvetlenül a lakóhelyünk mellett telepedtek meg, el kell távolítani a fészküket, a legbiztonságosabb, ha ezt a munkát szakemberrel végeztetjük el.
A nyár beköszöntével egyre gyakrabban keresünk programokat a természetben és egyre több időt töltünk a szabadban. Ilyenkor előfordul, hogy megszokottól eltérő veszélyforrásokkal találjuk szemben magunkat. Az egyik ilyen veszélyt az olyan rovarok jelentik, amelyek csípése nemcsak fájdalmat, hanem komolyabb szövődményeket is okozhat.
A méhek és darazsak jellemzően csak akkor támadnak emberre, ha veszélyben érzik magukat, kaptárjukat vagy fészküket. A legjobb elkerülni a fészket és nem feldühíteni az állatokat. Ha a rovarok közvetlenül a lakóhelyünk mellett telepedtek meg, el kell távolítani a fészküket, a legbiztonságosabb, ha ezt a munkát szakemberrel végeztetjük el.
Az óriás tőrösdarázs egyedeit gyakran tévesen azonosítják a lódarázzsal (Vespa crabro) Ez a nagy méretű rovar békés természetű, násztánca hangos döngicséléssel jár.
Óbudán a Torma Károly utca-Ányos utca sarkán kivágott fa helyén és a Gázgyári óvoda területén észlelték őket nagyobb létszámban.
Emberre nem veszélyesek, az óriás tőrösdarazsak (Megascolia maculata flavifrons) védettek, eszmei értékük ötvenezer forint egyedenként. A rejtett életet élő hártyásszárnyú egész Európa legnagyobb termetű darazsa. A hímek 3-4 cm hosszúak, a nőstények testhossza elérheti és meg is haladhatja 5 centimétert. Parazita rovarok közé tartoznak, mert a nőstények a petéiket a lemezescsápú bogarak, általában a védett, és szintén 50 ezer forint eszmei értékű – orrszarvúbogár (Oryctes nasicornis) lárváira rakják, és a kikelő darázslárvák utána belőlük táplálkoznak. A ritkán szem elé kerülő, rejtett életmódot folytató faj vizsgálata arra felé mutat, hogy a cserebogárpajor szintén a bölcső anyaga között szerepel, elképzelhető, hogy a kérdéses utcák környékén kivágásra kerül öreg fákban élő lárvák vadászata miatt okoztak félelmet a nagy zajjal repülő óbudai tőrösök.
A darazsakkal és méhekkel összefüggő beavatkozások nem tartoznak a katasztrófavédelem tűzoltó egységeinek alapfeladatai közé, ezért a katasztrófavédelem csak abban az esetben végzi el ezeket a feladatokat térítésmentesen, ha a rovarok közvetlen életveszélyt, sérülésveszélyt jelentenek. Ilyen eset például, amikor forgalmas közterületen, óvodában, iskolában telepedtek meg az állatok. Ha közvetlen életveszély nincs, a tűzoltók térítés ellenében végeznek méhekkel és darazsakkal összefüggő beavatkozást.
Magyarországon két olyan elterjedt rovarcsoport (darazsak, méhek) él, amelyek csípése nagy fájdalommal és esetenként enyhe, ritkábban súlyos következményekkel jár. A csípésükre hazánkban az emberek 2-3 százaléka túlérzékeny, 97 százalékuknál csak helyi reakció mutatkozik.
Kóbor méhek – háziméh vagy nyugati mézelő méh (Apis mellifera)
Az idei év sajnos nem kedvezett az akácvirágzásnak, sok helyütt elfagytak a fürtkezdemények. Egyre gyakrabban fordul elő, hogy kalandor méhek nagy létszámban állapodnak meg egy-egy fa villás ágai között, annak lombsátra védelmében táplálékot keresve. Mivel a családban élő méhek száma a több tízezres nagyságrendet is elérheti, és a csípéssel a szervezetbe juttatott kémiai anyag a fájdalmon túl erős, akár halálos allergiát okozhat, ezeknek a kóbor rajoknak, családoknak a mielőbbi befogása indokolt.
Kerületünkben 2016. május 31-én a Kossuth Lajos utcában, majd egy nappal később a Szérűskert utcai Csicsergő Óvoda udvarán került sor gazdátlan háziméhek begyűjtésére. Az első helyszínen nehezítette a méhész dolgát, hogy az állatok egy, a cserebogárpajorok károsítása miatt elhalt fa odvába költöztek be. A méhek a farönkkel együtt kerültek elszállításra.
Az óvoda kertjében egy növekvő létszámú raj megjelenését észlelték, és kérték önkormányzatunk segítségét a begyűjtés kapcsán. A Városüzemeltetési Főosztály dolgozói, Gyura Gábor méhész, Óbuda-Békásmegyer Közterület Felügyelete és a parkfenntartási munkálatokat végző vállalkozó gépészei sikeres együttműködésének köszönhetően viszonylag rövid időn belül mindkét esetben begyűjtötték a méheket, és megfelelő tartásmód közé szállították. A tavalyi évben is több hasonló befogás zárult sikeresen, aminek következtében mindhárom család túlélte a megpróbáltatásokat, és kisebb veszteségek mellett ma már a virágporgyűjtő és méztermelő állományok számát gyarapítják Óbudán.
A felsorolt rovarok általában saját védelmük érdekében támadnak emberre, amit úgy lehet elkerülni, ha elkerüljük a fészküket és a lehető legkevésbé ingereljük őket. Amennyiben a méhek, darazsak olyan helyen tartózkodnak, hogy emberekkel való érintkezésük elkerülhetetlen, ne kíséreljük meg eltávolítani a fészket és a rovarokat, hanem hívjunk szakembert. A szakemberek elérhetőségei megtalálhatóak a mellékelt táblázatban.
A rovarokat vonzzák a szabadon hagyott ételek, cukros folyadékok, ezért a szabadban mindig csomagoljuk vagy zárjuk el a magunkkal vitt élelmiszereket. Egy kis odafigyeléssel könnyen megelőzhető a baj, elkerülhető egy kellemetlen találkozás ezekkel az ízeltlábúakkal.
A darazsak és a méhek csípése allergiás tüneteket okozhat, rossz esetben tragikus kimenetelű is lehet. A szervezetbe jutó méreganyag heves helyi tüneteket (bőrpír, duzzanat, viszketés, bevérzés, sejt- és szövetelhalás), görcsöket, légzésbénulást, ájulást idézhet elő. A sérült életveszélyes állapotba is kerülhet.
A méh és darázsrajt befogók elérhetőségi megtalálhatók az alábbi táblázatban.