Egészségügyi felelősség a San Marco Szabadegyetemen
A nagysikerű ismeretterjesztő előadássorozat idén immár negyedik alkalommal jelentkezik szeptember 21-én. Ezúttal az egészségügyi felelősség témakörét járja körbe dr. Kovácsy Zsomborral.
A Semmelweis Egyetemen és a Pécsi Tudományegyetemen végzett orvos-ügyvéd, egyetemi oktató szerint fontos a felelősség témaköréről beszélni, mivel „az egészségügyi tevékenység természeténél fogva komoly felelősségérzetet igényel” és a „betegek általában nagyon keveset tudnak a jogaikról, illetve saját és az egészségügyi dolgozók felelősségéről”. Ennek a szakértő szerint az az oka, hogy az emberek egyfajta régi vágású hagyomány szerint járnak orvoshoz, aki aztán megmondja mit is kell, és az szinte szentírásnak számít. „Az immár tizennyolc éve készült magyar Egészségügyi Törvény, ehelyett azt a szemléletet tükrözi, hogy ha a beteg az egészségügyhöz fordul, az csak felajánlja a segítséget, de a döntéseket a beteg hozza meg saját testével és egészségével kapcsolatban” – magyarázta a szakjogász, hozzátéve, hogy az utóbbi évtizedben kialakult egy fiatal értelmiségi réteg, amely nyelv- és IT-tudása okán, saját betegségéről néha az ügyeletes orvosnál is többet tud. „Erre a hozzáállásra viszont az egészségügy nem készült fel, és ezért gyakran frusztráltan reagál, pedig a jövőben vélhetően egyre gyakrabban találkozhatunk jól felkészült betegekkel” – véli Kovácsy Zsombor.
Ezt elősegítendő a San Marco Szabadegyetem következő, Együttműködés vagy egymásra mutogatás? című előadásán a szakjogász olyan példákat szeretne bemutatni, amelyek jól láthatóvá teszik a beteg és az egészségügy felelősségét, a felelősségvállalás határait, ellentmondásait és az egymásra mutogatás helyett az együttműködés lehetőségeit. Mert – ahogy fogalmazott – „csak a beteg és az egészségügyi dolgozók érdekazonossága esetén lehet sikeres a gyógyítási folyamat”. A hibákat nem szabad szőnyeg alá söpörni és a jogot sem szabad csak adminisztratív tehernek vagy elnyomó eszköznek tekinteni, mert jól használva segít a problémák megoldásában – főleg, ha a hibalehetőséget is számba veszi az ember az egészségügyi működés kapcsán.
A Bús Balázs polgármester fővédnöksége alatt álló eseménynek hagyományosan az Óbudai Kulturális Központ ad otthont. A rendező Szent Margit Rendelőintézet pedig továbbra is reméli, hogy nagyszámú közönséget érdekel majd a szeptember 21-én 18 órakor megrendezésre kerülő előadás, mivel az igazi interdiszciplináris utazásra hívja az érdeklődőket egy olyan előadóval, aki a „sommás ítélet helyett mindig a lehető legtöbb szempontot vizsgálja meg”.