Elkezdődött az utasforgalmi próbaüzem az 1-es villamos új szakaszán
A budapestiek birtokba vehették az 1-es villamos meghosszabbított újbudai szakaszát is. A megújult vonalakon hamarosan alacsonypadlós vadonatúj CAF villamosok járnak majd
Tarlós István a rendezvényen utalt arra, hogy az 1-es villamos újbudai meghosszabbítása a Rákóczi híd 1995-ös átadása óta folyamatosan napirenden szerepelt. Kiemelte, hogy az új vonalszakaszon nemcsak lifteket, de aluljárókat is sikerült építeni az Infopark és a Budafoki út megállóban. Akárcsak az 1-es, a 3-as villamosvonal infrastruktúrája is megújult, csökkent a környezeti terhelés, nőtt az utazási sebesség, ezenkívül mostantól babakocsival és kerekes székkel is könnyen megközelíthetők ezek a járatok – húzta alá a főpolgármester. Tarlós István hozzátette, hogy a megmaradt forrásokból egyes csomópontokban további, szakmailag indokolt kiegészítő munkákat is el lehet végezni az eredeti terveken felül, ám ezek a közösségi közlekedést igénybe vevőket már semmilyen módon sem zavarják.
A főpolgármester részletesen ismertette a 2020-ig várható újabb fejlesztéseket, köztük az 1-es villamos további meghosszabbítását az Etele térig, amellyel közvetlen átszállási kapcsolat jön létre az M4-es metróval és a vasúttal. Szavai szerint további 10 milliárd forintból megvalósulhat a Kelenföld vasútállomás mellett az M1-es M7-es közúti csomópont, illetve a körülbelül 1000 férőhelyes P+R parkoló. A Fővárosi Önkormányzat a közeljövőben több mint 45 milliárd forintot fordíthat villamospálya-építésre. Ebből az összegből mintegy 26 milliárd jut a Keleti pályaudvar M és Újpalota között közlekedő villamos kialakítására, 14 milliárd forintból pedig meghosszabbítják a külső Bécsi úti villamosvonalat, egészen az esztergomi vasútvonalig. Ezek a fejlesztések az európai uniós koncepciókkal összhangban javítják majd az elővárosi közlekedési kapcsolatokat, illetve egyértelműen az akadálymentes, környezetbarát, kényelmes és gyors utazást szolgálják – tette hozzá Tarlós István, Budapest főpolgármestere.
Az 1-es villamosvonal felújításáról és meghosszabbításáról
Az 1-es villamos régi vonalát 2013 szeptembere és 2014 novembere között a BKK Zrt. teljesen újjáépíttette. Mintegy 16.000 méter villamospályát újítottak fel, illetve cseréltek ki, 26 új vágánykapcsolatot (azaz villamos-visszafordítási lehetőséget) és a hozzájuk kapcsolódó jelző- és váltóállító berendezést, 24 megállóhelyet alakítottak át és akadálymentesítettek. Megújították a vonal áramellátási rendszerét a felsővezeték-rendszer és a kábelhálózat rekonstrukciójával. 20.500 méter felsővezetéket cseréltek le, több mint 200 új felsővezeték-tartó oszlopot állítottak fel, 39.000 méter áramellátási kábelt fektettek le, valamint felújítottak 4 áramátalakító állomást. Mindezen kívül felkészítették a vonalat a jövőre érkező új CAF villamosok fogadására, amelyek közül a 12 hosszú, 56 méteres szerelvény az 1-es villamos vonalán jár majd.
Budapesten először a Bécsi úton fűvel borított villamospályát építettek a vágány 370 méteres szakaszán, amelynek eredményeként a villamosok közlekedése halkabbá vált, illetve a környék arculata is megújult. A teljes villamosvonal mentén új zöldterületeket hoztak létre: több mint 100 fát és 10 ezer apró cserjét ültettek. 24 megállóhelyet akadálymentesítettek 2 új gyalogos-átkelőhely, 5 új gyalogosrámpa és 6 lift építésével. Ezenkívül 1 új mozgólépcsőt építettek, további kettőt pedig kicseréltek. A vonal 4 helyszínén a peron teljes hosszát lefedő tetőt, a többi megállóhelyen pedig összesen 18 méter hosszú peronlefedést építettek, 25-öt. A megállóhelyeken megújultak a hangosítóberendezések, az utasvárók, a peronlefedések, a padok, a támaszkodók, a hulladékgyűjtők és az utastájékoztató berendezések. A megállóhelyi burkolatok homokszínűek, de a peronokon vidámabb színek is megjelennek: az utastájékoztatók kék, illetve lila színűek, az ülőkék pedig narancssárgák.
Térben az eddigieknél jobban elválasztották a villamospályát a közúti közlekedésnek helyet adó útpályától, lényegesen növelve ezzel mind a villamosok, mind az autósok közlekedésbiztonságát. A megújult vonalszakaszokon megszűntek a korábbi sebességkorlátozások, gyorsabb lett a villamos haladási sebessége, azaz csökkent az utazással töltött idő.
A vonal újbudai meghosszabbítása a Rákóczi híd 1995-ös átadása óta napirenden van. A fejlesztés 2004-ben került az európai uniós finanszírozással megvalósítható projektek közé, az előkészítés azonban később elakadt. A BKK Zrt. 2010-es megalakulásával új lendületet kapott a projekt, ezért az még ebben a finanszírozási ciklusban megvalósulhatott. A villamosvonal déli szakaszán megépült 3,2 kilométer hosszúságú új pálya a Rákóczi híd–Szerémi út–Hengermalom út útvonalon éri el az ideiglenes végállomást, amelyet a Fehérvári út és a Hengermalom út kereszteződésében alakítottak ki.
A térség közösségi közlekedését még jobban segítené, ha a vonal egészen az Etele térig érne, és közvetlen átszállási kapcsolat jöhetne létre az 1-es villamos és az M4-es metró, valamint Kelenföld vasútállomás között. Ennek tervezése európai uniós forrásból folyamatban van. A megvalósíthatósági tanulmány alapján az 1-es villamosvonal meghosszabbítása Kelenföld vasútállomásig a megtérülő projektek közé tartozik. A fejlesztés eredményeként Észak- és Dél-Buda között létrejöhet egy akadálymentes, korszerű és kényelmes járművekkel ellátott, kör irányú villamosvonal, amely érinti a nagy forgalmú távolsági autóbusz-pályaudvarokat és több vasútállomást.
Közlekedés az 1-es villamos meghosszabbított vonalán
2015. március 20-án (pénteken) déltől az 1-es villamos a meghosszabbított vonalon, a Bécsi út/Vörösvári út és az Etele út/Fehérvári út között közlekedik. A jelenleg az 1-es villamos betétjárataként közlekedő 1A villamos indulási időpontjait beépítik az 1-es villamos menetrendjébe. Az 1-es villamos közlekedését ugyanakkor nemcsak hétköznap, de hétvégén is sűrítik, hogy a hét minden napján gyorsabb, kényelmesebb utazást biztosítsanak a teljes körgyűrűn. Az 1-es villamos hétköznap reggel 3, napközben 6, délután 3-4, késő este pedig 10 percenként jár. Hétvégén a villamosok napközben 7-8, hajnalban és késő este 10 percenként követik egymást.
Az 1-es villamos a Bécsi út/Vörösvári úttól a Közvágóhíd H-ig a megszokott megállóhelyein áll meg, új meghosszabbított útvonalán pedig az alábbi megállókban lehet rá felszállni:
- Infopark,
- Budafoki út/Dombóvári út,
- Hauszmann Alajos utca/Szerémi út,
- Hengermalom út/Szerémi út,
- Etele út/Fehérvári út.
Ahogy fentebb írtuk, jelenleg is folyamatban van az 1-es villamos vonalának további, Kelenföld vasútállomás M végállomásig történő meghosszabbításának tervezése. A környék autóbusz-hálózata párhuzamosan az 1-es villamos új szakaszon történő elindulásával, valamint a középtávú és a távlati tervekkel összhangban már most átalakul. Március 21-étől (szombattól) a 103-as busz a Kelenföld vasútállomás M és a Hengermalom út között közlekedik. Az 1-es villamos és a 103-as busz közötti átszálláskor a jövőben nem szükséges új jegyet kezelnie azoknak az utasoknak, akik vonaljeggyel, gyűjtőjeggyel vagy egyszeres átszállójeggyel utaznak. (Átszálláskor a már kezelt vonaljegyet, gyűjtőjegyet, a két jegyszelvényből álló átszállójegyet azonban a jegy másik, még kezeletlen végén ismét érvényesíteni kell, hogy az ellenőrzéskor az átszállás visszakövethető legyen. A mindkét végén számkockával ellátott, egyszelvényes átszállójegyet nem kell újrakezelni.) A 103-as busz Hengermalom út irányú Etele út/Fehérvári út megállóját ugyanakkor a Fehérvári úti kereszteződés másik oldalára, a Hengermalom útra helyezik át, hogy az átszállás az 1-es villamosra kevesebb gyaloglással járjon.