Hasznos információk és jó tanácsok kutyatartóknak, kutyabarátoknak és kutyát találóknak szilveszter idejére
2021. december 29., 13:38
Az Óbudai Kutyás Egyesület vezetője, Gáspár Zsófi idén is közzétette a harmadik kerületi kutyás csoportokban a legfontosabb tudni- és tennivalókat a szilveszteri petárdázások előtti, alatti és utáni napokra vonatkozóan. Azoknak is hasznos, akik nem tartanak állatot, de szilveszterkor riadt, szökött kutyát látnak az utcán.
Hasznos információk:
- Fontos, hogy éjfél körül ne sétáltassunk.
- A kutyát 31-én ne a gyerek vigye le, és legyünk tisztában azzal, hogy az a kutya, amelyik tavaly nem félt, idén még megijedhet.
- Biléta legyen rajta névvel, telefonszámmal, valamint hám és erős póráz is.
- Telefon legyen nálunk, amikor kivisszük a kutyát az utcára.
- Ne hagyjuk a kertben. Vigyük be a házba legalább arra a kis időre.
- Jó, ha van nálunk egy plusz póráz is talált kutyus esetére.
- Ha a kutya megijed, képes bármit elkövetni, hogy elmeneküljön az őt fenyegető hang elől, akár a kerítésen is fennakadhat. Az ilyenkor eltűnt kutyák egészen kis százaléka ússza meg, és kerül vissza a gazdihoz. Minimum megsérülnek, de sajnos sok kutya nem tér haza soha többet. Elképesztő távolságot képesek megtenni ilyenkor, és ha megúszták, és nem ütötte el őket valami, akkor egy, másfél nap után kimerülten lerogynak pihenni valahol. Sajnos télen ez különösen veszélyes, hiszen megfázhat, megfagyhat a kimerült kutya.
Ha kutyát találunk az utcán:
- Fotózzuk le, és lehetőség szerint próbáljuk megfogni. Ne hagyjuk magára!
- Nézzük meg, hogy sérült-e, félénk vagy agresszív, van-e rajta biléta. Ha van, hívjuk a rajta lévő telefonszámot.
- Mi is segíthetünk, és levehetünk némi terhet ilyenkor az állatmentők válláról, ha egy ügyeletes állatorvossal kiderítjük, hogy ki a gazdi, és amíg átadjuk neki, addig befogadjuk a kutyát.
- Készítsünk posztot, és hogy ne kavarodjon el, tegyük be a nagyobb (helyi) kutyás csoportokba, hogy minél előbb jó sok gazdihoz eljusson a hír.
- Ha sikerült megtalálni a gazdit, ne töröljük a posztot, de fontos, hogy az EREDETI POSZT elejét módosítsuk. Akár egy MÁR OTTHON VAN! felirattal. Ha ezt nem tesszük meg, a végtelenségig osztjuk feleslegesen, elvéve a felületet a valós problémáktól.
- Kérdezzük meg a környéken sétálgató embereket, hogy ismerik-e a kutyát.
Mit tehetünk otthon?
- Éjfél körül érdemes este elsötétíteni, és bármit hallgatni, ami eltereli a kutya figyelmét a kintről jövő hang- és fényhatásokról.
- Hagyjuk, hadd keresse meg a számára biztonságos helyet a lakásban, és ha ott jól érzi magát, ne mozdítsuk ki onnan.
- Szeretgessük, tereljük el a figyelmét játékkal, jutalomfalattal, ha partner benne.
- Ha szükséges nyugtatózni, mindenképpen orvossal egyeztessünk! Sajnos sok kutya járt már úgy, hogy ugyan álmos lett, de közben rettegett (még védekezni sem tud ilyenkor). Fontos, hogy az állatorvos mondja meg, hogy miből mennyit adjunk be nekik ilyenkor, hogy ne féljenek.
- Ne hagyjuk a kutyát egyedül! Egész évben hű társunkat egy buli miatt ne hagyjuk otthon egyedül rettegni – most neki van szüksége ránk.
- Sokan tévesen gondolják azt, hogy ha fél a kutya, akkor csak erősítjük a félelmét azzal, hogy ha ölbe vesszük, és vigasztaljuk, illetve ha hagyjuk, hogy hozzánk bújva találjon nyugalmat. Túlzásba se vigyük az ajnározást, inkább tereljük el játékokkal a figyelmét, de a legjobb, ha napközben egy kiadós túrázással lefárasztjuk. Nyugtassuk meg, ha fél, engedjük, hogy felmásszon ránk, vagy hogy szorosan odabújjon hozzánk, ha neki az jelent megnyugvást.
- Az ügyeletes állatorvosok listáját megtaláljuk az összes óbudai kutyafuttatóban az etikett-táblákon.
Az Óbudai Kutyás Egyesület a Facebookon.
A tűzijáték- és petárdahasználatra vonatkozó szabályok.
Biztonságos, nyugodt szilveszter estét és boldog új évet kívánunk!