Hulladékgyűjtés: szelektíven a szelektívbe
A háztartásokban keletkező hulladéknak csupán 30 százalékát gyűjtjük újrahasznosítható módon, válogatva, pedig a szemét jóval nagyobb része lenne erre alkalmas. A Közterület-felügyelet összefoglalója.
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata kiemelt jelentőséget tulajdonít közös környezetünk tisztántartásának, rendezetté, egészségesebbé tételének. Ennek egyik fontos lépése a hulladékok szelektíven történő gyűjtése. A szelektív hulladékgyűjtés a hulladékok anyagfajta szerinti elkülönített gyűjtését jelenti. Az így gyűjtött hulladék ugyanis alapanyagában újra felhasználható, csökkentve ezzel a környezet terhelését.
Sajnos jelenleg a háztartási hulladéknak még mindig csak egy kis részét szelektáljuk és kb. 70%-a kerül hulladéklerakóra. Pedig a háztartásokban hulladékká váló különféle termékek és csomagolásaik jó része alkalmas az újrahasznosításra, így a külön gyűjtésük lehetővé tenné azok ismételt feldolgozását. A legnagyobb mennyiséget az élelmiszerek és a fogyasztási cikkek csomagolóanyagai teszik ki. Ha mindezt szelektálnánk, alig kerülne valami a szeméttelepre.
2014-es évben Óbuda-Békásmegyer területének egészén megvalósult a szelektív hulladékgyűjtés. Jelenleg 22 szelektív gyűjtőpont található a kerületben. A szelektív hulladékgyűjtő szigetek tartályainál ötféle újrahasznosítható csomagolási hulladékfajta bedobására van lehetőség:
- papír – kék színű konténerbe
- műanyag és fém – sárga színű konténerbe
- fémdoboz és műanyag – szürke színű konténerbe
- fehér üveg – fehér színű konténerbe
- színes üveg – zöld színű konténerbe
A kezdeményezés elméletileg tökéletesen megfelel a mai kor által elvárt kívánalmaknak, a gyakorlati megvalósítással még adódnak problémák. Valószínűleg még szokni kell az embereknek a hulladékgyűjtésnek ezt a módját, a generációk óta bevett szokásként működő ömlesztett hulladékgyűjtéssel szemben.
A hulladékgyűjtőkkel kapcsolatban számos kritika és javaslat is felmerült, melyeket a hulladékkezelő megpróbál hasznosítani. A lakossági panaszok jelentős része a szigetek körül elhelyezett hulladékra érkezik, kisebb része az üvegek bedobása során keletkezett zajra. Sajnálatos tapasztalat, hogy a szigetek környezetében rendszeresen történik hulladék elhelyezés. Leggyakrabban éttermi hulladékot, építési törmeléket, feleslegessé vált bútort helyeznek ki tulajdonosaik. Ennek megakadályozása érdekében Óbuda-Békásmegyer Közterület-felügyelete számos ponton figyelmeztető táblákat helyezett el, valamint kamerás megfigyelést alkalmaz a veszélyeztetettnek számító területeken. Visszatérően ellenőrzik azokat a helyszíneket, ahol már történt illegális hulladék elhelyezés, az ismétlődés megakadályozása érdekében. Tetten érés esetén a hulladéklerakás bírság kiszabását vonja maga után.
Illegális hulladék szempontjából ilyen központi helynek számít a Faluház környéke vagy a Római téren elhelyezett szelektív hulladékgyűjtők környéke. Ezeken a helyszíneken az ott elhelyezett szelektív sziget mellett számos esetben tapasztaltak már a felügyelők illegális hulladéklerakást. Ezért a kihelyezett kamerákon folyamatosan figyelik a helyszínen folyó tevékenységet és több esetben sikerült a felvételek alapján beazonosítani az elkövetőt, akit felszólítottak a lerakott hulladék elszállítására, illetve bírság kiszabására is sor került.
Külön kell említeni a háztartásokban keletkező veszélyes hulladékokat, melyeket hulladékudvarokban, illetve az évi veszélyeshulladék-begyűjtések során adhatnak le. Egyes veszélyes hulladékok – szárazelem, fénycső, elektromos és elektronikai hulladék – áruházak, üzletek gyűjtőiben is leadhatók. Sokan nem tudják, de a kutyapiszok is veszélyes hulladéknak minősül, ezért kizárólag csak az erre a célra kihelyezett gyűjtő edénybe dobható! A kutyapiszok gyűjtők ürítése heti rendszerességgel történik. Az önkormányzat minden évben elvégzi a rongálásból vagy amortizációból eredő cseréket, és újabb gyűjtők kihelyezésével próbálja csökkenteni a kutyatartásból eredő ilyen típusú szennyezés mértékét.
A lehullott falevelek, ágak összegyűjtésekor, fűnyíráskor is válasszák a zöldhulladék-gyűjtést! Az így begyűjtésre kerülő zöldhulladék komposztálás után újra visszakerül a természetes körforgásba.