Jön Budapest eddigi legnagyobb robotrendezvénye
Közel negyven csapat regisztrált a főváros eddigi legnagyobb robotrendezvényére, ahol három verseny keretében a tizenéves és a senior robotvezérlők is ringbe szállnak. A január 11-i ingyenes esemény látogatói workshopok keretében megépíthetik saját robotjukat és belekóstolhatnak a programozásba az Alternatív Közgazdasági Gimnázium épületében.
Nem kérdés, hogy részben az automatizálás és a robottechnológiák térnyerése határozza majd meg az előttünk álló évtizedet. A mai tizenéveseknek jó eséllyel együtt kell majd dolgozniuk egy robottal a munkaerőpiacra kerülve, éppen ezért fontos, hogy az oktatás már most felkészítse a gyerekeket erre az algoritmusok által dominált új világra. Az ifjúsági robotversenyek ehhez kiváló gyakorló terepet jelentenek, és immár az államilag támogatott versenyek között két globális robotverseny is megtalálható (a FIRST LEGO League és a World Robot Olympiad). Az elmúlt év elején közel húsz csapat vetélkedését hozta a főváros addigi legnépesebb robotversenye, január 11-én viszont várhatóan még nagyobb tömeg előtt mutathatja meg tudását az a 42 csapat, amelyik regisztrált A jövő iskolája robotversenyeire.
A családi rendezvényen a modern oktatás képviselői is megmutatják képzési programjaikat, valamint a fiatalabb korosztály tagjai a legújabb konzolos játékokat és társasjátékokat is kipróbálhatják a helyszínen lévő játékmesterek segítségével. Az épületben ezen felül egy kisebb LEGO kiállítás is helyet kap.
A verseny zsűrijének a munkáját többek között Benkő Pál, Demjén Gábor, Fazekas Péter és Juhász Gábor is segíti majd az EPAM képviseletében, illetve Horváth Ádám, a Digitális Pedagógiai Módszertani Központ divízióvezetője, Koren Balázs, a Telenor Hipersuli programjának a szakmai vezetője, illetve Balogh-Mázi Mária, Balogh Péter szakmai befektetők is. A rendezvényen Bécs város képviseletében Walter Palmetshofer is előadást tart majd, bemutatva azt, hogy a szomszédos országban miként képzelik el a fenntartható várostervezést.
A belépés mindenki számára ingyenes.
A FIRST LEGO League versenyről
A FIRST LEGO League (röviden FLL) a FIRST által szervezett, nemzetközi, 9-16 éveseknek szánt, Lego Mindstorms robotokon alapú robotverseny. A sorozatot, amelyet 1998-ban alapított meg Dean Kamen, mára a világ legnagyobb ifjúsági robotversenyévé nőtte ki magát. A verseny hivatalos oldala szerint a tavalyi év kihívásán 98 ország több mint 40 ezer csapata vett részt, ami több mint 320 ezer fiatal robotprogramozót jelent. A döntőt minden évben az Egyesült Államokban rendezik meg, és világszerte tartanak selejtezőket. Hatalmas eseményről van szó, ahol csak a legjobb robotprogramozó gyerekek juthatnak az elődöntőkbe és a döntőkbe. A verseny próbára teszi programozói és mérnöki tudásukat, ugyanakkor a csoportmunka és a prezentációs készségek megléte is hangsúlyos a pontozás során.
A HelloWorld mozgalomról
Becslések szerint több mint 20 ezer informatikus hiányzik a hazai munkaerőpiacról. Ezt felismerve a PC World, szakmai szervezetekkel és pedagógusokkal együttműködve 2015 nyarán elindította a HelloWorld mozgalmat, amelynek keretén belül már több mint ötszáz gyerek kóstolhatott bele a programozás, a drón- és robotvezérlés, illetve a 3D-tervezés és –nyomtatás csodálatos világába. A mozgalom szakemberei több ezer gyereket értek el közvetlenül az iskolákban tartott előadásaikkal, illetve közvetve további több százezer embert a PC World offline és online felületein publikált, egyedi fejlesztésű tananyagokkal.
Az EPAM-ról
Az 1993-ban alapított USA központú EPAM Systems, Inc. nemzetközi ügyfelei digitális transzformációját segítő, platformfejlesztéssel és tanácsadással foglalkozó cég. 30 100+ szoftvermérnökkel dolgozik a világ több, mint 25 országában. Magyarországon több mint 1700 főt alkalmaz Budapesten, Debrecenben és Szegeden működő irodáiban. Az EPAM irodái jó hangulatú digitális laboratóriumok, ahol munkatársaink nemzetközi projekteken dolgoznak a legkorszerűbb technológiákat alkalmazva. 2015-ben indított eKids programunk keretében ingyenes workshopok, kurzusok, nagyszabású rendezvények és személyes irodalátogatásokon keresztül több száz általános és középiskolás diákkal ismertettük meg a technológia és programozás világát.