Kerületi egészségnap, közösségi programok, akadálymentesítés a látássérült emberek számára ‒ Október 15. a fehér bot nemzetközi napja
A látássérültek nemzetközi napjának célja, hogy felhívja a figyelmünket a vak és gyengénlátó társaink sajátos helyzetére. Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat szintén együttműködik a kerületünkben élő látássérültek közösségével, és igyekszik szolgáltatásait elérhetővé tenni számukra is.
Az információk közel 90 százalékát látás útján szerezzük be. Ennek tudatában közös feladatunk, hogy a látássérült emberek számára segítséget nyújtsunk, hogy teljes életet élhessenek.
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat szintén minden ilyen kezdeményezést támogat, így a Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesületével már régóta fennálló együttműködését tovább fejlesztve, közösségteremtő céllal lehetőséget biztosít rendszeres klubnapok megtartására és programok megszervezésére. Így az idei őszön önkormányzatunk támogatásával, a regionális egyesület szervezésében egészségnapot tartottak a harmadik kerületi látássérültek számára, az ingyenes szűréseket az Óbudai Szent Margit Rendelőintézet szakképzett munkatársai végezték.
Az intézmények és szolgáltatások akadálymentesítése szintén fokozatosan zajlik a kerületben. A Vörösvári úti rendelőintézet tekinthető látássérült szempontból is akadálymentesnek, mivel itt Braille-feliratok is segítik a tájékozódást. És a kerületben kialakított több szabadidős sportparkot lehet akadálymentesen használni.
Arra szintén büszkék vagyunk, hogy az Óbudai Egyetemen született egy új fejlesztés: a látássérültek önálló tájékozódását segítő rendszer. Egy bevásárlóközpontban az egyetem Ariadné elektronikus vakvezető rendszere segíti a vak és gyengénlátó látogatókat a közlekedésben.
Az innovatív informatikai és mechanikai megoldás működésének lényege: a járófelület alatt egy olyan, speciális vezetőcsíkot helyeztek el, amelyet egy erre a célra tervezett fehér okosbot érzékel, a botban lévő eszköz pedig rezgéssel vagy hangjelzéssel jelzi a vezetővonal irányát, így segítve a felhasználót az önálló tájékozódásban.
A nemzetközi nap arra is jó alkalom, hogy felhívja a figyelmünket: a látássérült emberek kivételes tudás, tapasztalat birtokosai is, hiszen sajátos helyzetükből adódóan más oldalról is képesek megközelíteni egy problémát, és újszerű megoldásokat javasolhatnak, amely előnyösebb, hasznosabb lehet az egész közösség számára, mint látásra alapozott verzió. Legyünk hálásak ezért a segítségért!