Magyar színházak, kulturális intézmények nehéz helyzetben ‒ Szeptember 21. a magyar dráma napja
Minden évben ezen a napon emlékezünk meg Madách Imre Az ember tragédiája című drámájának ősbemutatójáról. A magyar dráma napjának szomorú aktualitást ad, hogy számos színház, kulturális intézmény, köztük harmadik kerületiek is, bezárni kényszerülhetnek az emelkedő rezsi költségek miatt.
A magyar dráma napját ‒ a Magyar Írók Szövetségének kezdeményezésére ‒ 1984 óta minden évben szeptember 21-én ünnepeljük. Arról emlékezünk meg az országszerte kapcsolódó eseményeken, hogy 1883-ban ezen a napon mutatták be Madách Imre Az ember tragédiája című drámai költeményét.
A 139 évvel ezelőtti ősbemutatónak az akkori fővárosi Nemzeti Színház adott otthont. Paulay Ede nevéhez fűződik a színpadi átdolgozás és az első előadás.
A magyar dráma napja azzal a szándékkal született, hogy felhívja a figyelmet a magyar drámairodalom értékeinek méltó megismertetésére; és nem titkoltan az is: ösztönözze a hazai írókat újabb művek megalkotására. Így számos színház szeptember 21-én rangos eseménnyel emlékezik meg az ünnepnapról, középiskoláink pedig művészeti versenyekkel ‒ köztük harmadik kerületiek ‒ járulnak hozzá a magyar drámairodalom népszerűsítéséhez.
Az idei magyar dráma napján a felhőtlen ünneplést és megemlékezést beárnyékolja, hogy számos hazai színház és kulturális intézmény, köztük harmadik kerületiek szintén, bezárni kényszerülhetnek, gazdasági nehézségeik, azaz a megsokszorozódó rezsiköltségek miatt. Önkormányzatunk ‒ lehetőségeihez mérten ‒ mindent megtesz, hogy intézményeink tovább működhessenek, és elláthassák feladataikat.