Mik a kerületi kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények jellemzői?
Megtartotta idei második ülését Óbuda-Békásmegyer Kábítószerügyi Egyeztető Fóruma. A résztvevők három prezentációt hallgathattak meg, amelyekből kiderült, hogyan dolgozik együtt a kábítószerekkel kapcsolatos bűncselekmények kezelése során Budapest III. Kerületi Rendőrkapitánysága, a Budapesti II. és III. Kerületi Ügyészség, valamint a Budapest II. és III. Kerületi Bíróság.
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata 2005-ben hozta létre a Kábítószerügyi Egyeztető Fórumot. Tagjai a fiatalokkal kapcsolatba kerülő és a drogprobléma megelőzésében és kezelésben fontos szerepet játszó állami, önkormányzati, civil és egyházi szervezetek képviselői. A KEF alapfeladata, hogy összehangolja a szenvedélybetegség megelőzésében és a drogfogyasztás visszaszorításban szerepet játszó közösségek, szervezetek, intézmények munkáját. A koordináló, egyeztető tevékenység részeként rendszeresen, általában 3 havonta ülésezik, a legutóbbi ülést március 12-én tartották.
Az idei második alkalommal a jelenlévők megismerhették, hogy hogyan épül egymásra a kábítószerekkel kapcsolatos bűncselekmények kezelésénél a rendőrség, az ügyészség, és a bíróság munkája és hogy mik a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények jellemzői a kerületben.
Szikszó Sándor, a BRFK III. kerületi Rendőrkapitányság vezetője beszámolt a legfrissebb kábítószerrel kapcsolatos bűnügyi statisztikákról. Mint mondta: Óbuda-Békásmegyer Budapest második legnagyobb lélekszámú kerülete, így a kereslet és a kínálat is nagyobb. Hozzátette, hogy míg 2016-ban kiugróan magas volt, addig tavaly már sokkal alacsonyabb volt a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények száma. Ezeknek a bűncselekményeknek három fajtája van: kereskedelem/átadás, fogyasztás/birtoklás, és a bódult vezetés. Ezen felül Szikszó Sándor fotókat és videó felvételeket is mutatott az elmúlt időszak érdekesebb, kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatos rendőrségi fogásairól.
A Budapesti II. és III. Kerületi Ügyészséget dr. Perlaky Szilvia budapesti II. és III. kerületi ügyészségi ügyész képviselte, aki felvázolta, hogy milyen típusú eljárásokat különítenek el a kábítószeres ügyek kapcsán, hogy mi történik a felderítési és a vizsgálati szakaszban, illetve hogy milyen bizonyítékok szükségesek a vádemeléshez.
Az előadók sorát Dr. Dankó Eszter zárta. A Budapest II. és III. Kerületi Bíróság csoportvezető bírója beszámolt a bíróság kapcsolódó munkájáról, illetve hangsúlyozta, hogy a KEF szempontjából rendkívül fontos lehet a ‘Nyitott Bíróság’ elnevezésű program, amely iránt az ülésen résztvevők közül többen is érdeklődtek. A program során lehetőség van a bíróságok meglátogatására, tárgyaláshallgatásra, előadások meghallgatására, sőt, börtönlátogatásra is. A legnagyobb arányban a középiskolások, az általános iskola 7-8. évfolyamai, valamint a felsőfokú képzésben részt vevők érdeklődnek, ugyanakkor a program a közoktatáson kívül is jelen van, olyan sérülékeny csoportokat elérve, mint a fogyatékkal élők, nyugdíjasok, javítóintézetben élők vagy a jogalkalmazással határos területeken a szociális, egészségügyi szférában, gyermekvédelemben és oktatásban dolgozók.
A KEF következő ülése 2019. június 26-án, a kábítószer-fogyasztás elleni küzdelem nemzetközi napján lesz. A KEF az alkalomra egy rendkívüli szülői értekezletet szervez.