Budapest, III. kerület, Óbuda-Békásmegyer hivatalos honlapja

Múzeumpedagógiai nívódíj az Óbudai Múzeumnak

2015. szeptember 30., 08:25

„Mi közöm hozzá?” – ez volt a mottója annak a diákkonferenciának, amely lezárta az Óbudai Múzeum Holokauszt Emlékévhez kapcsolódó projektjét és amelyet nívódíjjal jutalmaztak.

Nívódíj foto2014 őszén az Óbudai Múzeum közös projektet valósított meg hat óbudai gimnázium 24 diákjával. A múzeum hat gondolatébresztő, inspirációs programot biztosított a diákoknak, melyek között szerepeltek múzeumi programok, színházi-nevelési előadás, érzékenyítő foglalkozás az előítéletről szociológus-tréner vezetésével, várostörténeti séta és zsinagógalátogatás is. Az ezeken való aktív részvétel adott impulzust a diákoknak a gondolkodáshoz, az alkotómunkához.

A projekt célja volt ugyanis, hogy a négyfős csapatok – műfaji megkötés nélkül – saját, önálló véleményüket tükröző alkotást hozzanak létre a zsidóság tragédiájával kapcsolatban, méghozzá a saját életükre, az őket körülvevő jelen világra vonatkoztatva azt. A kamaszokhoz egyetlen kérés volt csupán, a saját válaszok keresése: mi közöm nekem mindehhez 2014-ben?

A létrejött alkotásokat (három rövidfilmet, illetve egy-egy szobrot, plakátot és installációt) a novemberi konferencián mutatták be diák- és szakmai közönség előtt. A diákok munkáira Verő Tamás rabbi, dr. Barna Ildikó szociológus és dr. Papp Richárd kulturális antropológus adott reflexiókat, majd Fahidi Éva Holokauszt túlélővel történő találkozás tette hitelessé és személyessé az elhangzottakat. A beszélgetéseket Veiszer Alinda újságíró vezette.

Óbudai Múzeum díjazott csapata
Fotó: Sárospataki Györgyi. A képen balról jobbra: Polgár Mónika projektvezető, Felbermann Judit igazgató-helyettes, Népessy Noémi igazgató látható.

“A mélyen átgondolt, komplex projekt során az alkotómunka közösségi tevékenységként, dialógusok során valósult meg, ahol a saját álláspont kialakítása volt a legfontosabb szempont. Ebben a kontextusban a mediátor szerepet felvállaló múzeum, mint a történelemről való felelős gondolkodás hiteles helyszíne jelent meg.”- mondta dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár a díjátadás alkalmával.
Az alkotások nem csupán az érintett gimnáziumokban szervezett vándorkiállításokon, de az Óbudai Múzeum honlapján is megtekinthetőek: www.obudaimuzeum.hu