Napelemek elhelyezése kerületünkben
A rezsi drasztikus növekedése magával hozta az energiatakarékos megoldások iránti igényt. A napelemek kihelyezésével kapcsolatban egyre többen keresik az önkormányzatot. Pontokba szedtük a legfontosabb tudnivalókat.
- Általánosságban a családi házakra és a kisebb társasházakra a napkollektorok, napelemes tetőcserepek, és napelem panelek telepítéséhez nem szükséges hatósági engedély, bejelentés, ide nem értve a speciális eseteket, körülményeket.
- Lakossági felhasználás esetén a háztartási méretű kiserőművek, melynek csatlakozási teljesítménye egy csatlakozási ponton nem haladja meg az 50 kVA-t, szintén nem bejelentés kötelesek
- A napelemes tetőcserép (néhány a tetőhéjalás anyagának rendeletben meghatározott eseten kívül) mindenhol alkalmazható
Napelem elhelyezésének szabályai
- Lapostetőn elhelyezhető.
- Magastetőn ügyelni kell, hogy minél kevésbé tűnjenek utólagos applikációnak.
- Magastető kontyolt részén, sátortetőn, toronykiemelésen, napelem panel nem helyezhető el.
- Az utcára közel merőleges tetőgerincű fésűs beépítés esetén az első 10 méteres -tetőszakaszon napelem panel utólag nem lésíthető.
- Homlokzaton kizárólag építészeti szempontból a homlokzat integrált részeként helyezhető el (pl. burkolat, díszítőelem, árnyékoló stb.)
- Napkollektor a homlokzaton nem helyezhető el
Amennyiben az épület, amelyre elhelyezésre kerülnek a napelem panelek, napkollektorok a fővárosi és kerületi védett érték, vagy a TKR. 8-10. melléklete szerint kiemelt közterületek és közterület szakasz mentén fekszik, illetve a telek városképi szempontból kiemelt területen áll, akkor a telepítések előtt szükséges egy főépítészi állásfoglalás megszerzése.
Településképi kötelezettség megszegése estén bírság szabható ki, melynek legkisebb összege 100.000 forint.
A napelemek, napkollektorok, és napelemes tetőcserepekre vonatkozó pontos szabályokról a Főépítészi és Várostervezési Iroda tud részletes választ adni.