Budapest, III. kerület, Óbuda-Békásmegyer hivatalos honlapja

ÓBKF: a kisállattartókkal összefogva javíthatjuk tovább a felelős állattartás feltételeit

2019. június 17., 13:25

Óbuda-Békásmegyer Közterület-felügyelete kiemelt figyelmet fordít a felelős kutyatartásra és minél szélesebb körben kívánja tájékoztatni azokat, akik kisállatvásárlásra-vagy örökbefogadásra készülnek. A Felügyelet célja, hogy kerületünkben olyan megoldásokat alakítson ki, amelyekkel hosszú távon kedvez a gazdáknak és nem kutyásoknak egyaránt.

Óbuda-Békásmegyer Közterület-felügyelete fontosnak tartja a kutyatartók és a környezetükben lakók zökkenőmentes, harmonikus együttélését, ezért felhívja a figyelmet a felelősségteljes állattartással kapcsolatos alapvető tudnivalókra.

A kisállattartás nagy felelősséggel jár, így elsőként azt kell felmérni, hogy valóban lesz-e elegendő időnk és energiánk ahhoz, hogy a kutyával foglalkozzunk. Mérlegeljük a lakás méretét, mielőtt kiválasztjuk, mekkora testű ebet szeretnénk tartani. Gondoljunk az orvosi látogatásokra és kötelező oltásokra is, hiszen ezek mind kiadással járnak, legfőképpen, ha kölyökkorú kiskedvencet választunk. Ha megszületett az elhatározás az állattartásról, érdemes átgondolni az örökbefogadás lehetőségét, ugyanis számos kutya várja menhelyen szerető gazdáját. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a 41/2010. (II. 26.) Kormányrendelet szerint 2013 óta újdonsült négylábú kedvencünknek 4 hónapos kora után rendelkeznie kell mikrochippel.

A háziállatok ivartalanítása szintén ajánlott, amelynek segítségével számos betegség elkerülhető. Arról kevesen tudnak, hogy ha mégis kölykök érkeznek a családba, akkor azok elhelyezése és ellátása a gazda felelőssége. Környezetünk biztonsága és tisztasága érdekében kiemelten fontos a sétáltatásra vonatkozó közterületi szabályok betartása, különösen a póráz használata és a kutyapiszok gyűjtése. A kutyasétáltatás szabályaira vonatkozólag Óbuda–Békásmegyer Önkormányzata 2018. decemberében fogadta el a közösségi együttélés szabályairól szóló 51/2018. (XII.17.) rendeletet. A hatálybalépést követően a kutyás közösségek kérvényezték, hogy az Óbudai-sziget zöld területein és a Pünkösdfürdői gát melletti árterületen mégis póráz nélkül futtathassák kedvenceiket, hiszen ezen területeken már megszokott volt a szabad futtatás. Bús Balázs polgármester – a kutyások kérésének eleget téve – nyitott volt az erre vonatkozó szabályok további egyeztetésére. A kutyás és nem kutyás csoportok közötti párbeszéd koordinálásával, kompromisszumos javaslatok összegyűjtésével a Felügyeletet bízta meg.

A közelmúltban egy ebből a körből eredeztethető kezdeményezés eredményeképp létrejött az Óbudai Kutyás Egyesület, amelynek fő célja, hogy harmonizálja a gazdák és nem kutyás kerületi lakosok együttélését, képviselje és tolmácsolja a közös érdekeket a kerületi szervekkel történő egyeztetéseken. A megszervezett fórumoknak köszönhetően konstruktív javaslatok és kérések érkeznek az ÓBKF-hez, így a Felügyelet költségkeret függvényében ütemezheti a szükséges teendőket. Az első fórum alkalmával sorra vették többek között az egyes futtatók területbővítésének, korszerűsítésének lehetőségét, amely magában foglalja a kerítések renoválását, új kutyapiszokgyűjtők telepítését és a jelenlegiek felújítását, új eszközök telepítését, új korszerű és méretében minden igényt kielégítő futtatók létesítését. A következő fórum várhatóan szeptemberben kerül megrendezésre, ahol az elért eredmények elemzésére, újabb igények és ötletek, javaslatok összegzésére is sor kerül. A pontos időpontról külön értesítést küldünk.

„Fontosnak tartjuk, hogy lehetőségeinkhez mérten fejlesztéseinkkel és szabályozásainkkal egyformán kedvezzünk a kisállattartóknak és a háziállattal nem rendelkező lakosoknak, megteremtve a harmonikus együttélés feltételeit. A közös fórumokon az egyeztetett teendőket összevetjük lehetőségeinkkel és az Önkormányzat segítségével igyekszünk mihamarabb megvalósítani őket” -mondta Rácz Ferenc Péter, Óbuda-Békásmegyer Közterület-felügyelet igazgatója.