Budapest, III. kerület, Óbuda-Békásmegyer hivatalos honlapja

Pályázatok, támogatások, beszámolók – üléseztek a kerületi képviselők

2015. április 10., 12:13

Közösségi kert támogatása és építése, valamint a rendőrség és a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum beszámolója is napirendre került a városrész képviselő-testületének csütörtöki ülésén. Egy önkormányzati megállapodás módosítása az egyik óvoda szülői körének érdeklődését is kiváltotta

testületi2

Elfogadták a 2005-ben létrejött Óbuda-Békásmegyer Kábítószerügyi Egyeztető Fórum 2014. évi beszámolóját valamint Horváth Antal rendőrezredes, kapitányságvezető által elkészített a III. kerületi Rendőrkapitányság 2014. évét értékelő jelentését is, melyben beszámolt arról, hogy 11%-al sikerült csökkenteni az elkövetett bűncselekmények számát, a nyomozáseredményességi mutató pedig 38,32%-ra emelkedett.

Az önkormányzat két, központi költségvetésből származó forrásra is szándékozik pályázni. A Gyermekek Átmeneti Otthonának felújításának egy részét az önkormányzati intézmények fejlesztésére, felújítására kiírt pályázaton keresztül igénybe vehető támogatással szeretné fedezni.  A másik pályázatot a Muzeális intézmények szakmai támogatására indították. Az önkormányzat az összegből az Óbudai Múzeum „Játék a városban” című új állandó kiállításának II. ütemét valósítaná meg. Várostörténeti múzeumként ennek a témának a játékkiállításba történő átültetése egy olyan sajátos megközelítést tesz lehetővé, amely teljesen egyedivé teszi a téma feldolgozását. Ilyen jellegű múzeum nincs sem Budapesten, sem Magyarországon.

Kidolgozásra került a Településfejlesztési Koncepció és az Integrált Településfejlesztési Stratégia, ami a partnerségi folyamat keretében a helyi lakossággal, civilekkel, gazdasági, egyházi és kulturális szereplőkkel közösen végzett munka eredménye.  A Kormányrendelet alapján az elkészült stratégiai dokumentumokat meg kell küldeni hatósági véleményeztetésre. A Képviselő-testület jóváhagyása után az elkészült anyagokat megküldik a szakhatóságoknak.

A Képviselő-testület úgy döntött, hogy az önkormányzat a 2015. évi költségvetési rendelettel elfogadott tartalék keretből átcsoportosított összegből fedezi a Búza utca- Zab utca csomópontjában tervezett gyalogos átkelőhely kivitelezési munkáit, a Kaszásdűlő lakótelep felől a Zab utcán keresztül a HÉV megálló irányában jelentős gyalogos forgalom bonyolódik. A gépjármű forgalom okozta balesetveszélyes szituációk feloldásához az átkelők megépítése elengedhetetlen.

Szintén a tartalék keretből biztosítja a Budapest Komplex Integrált Szennyvízelvezetése Program (BKISZ Projekt) II. üteméhez kapcsolódó tervezési és engedélyezési feladatok elvégzését. A program keretén belül lehetőség van további utcák csatornázására. A Fővárosi Önkormányzat nem rendelkezik fedezettel a tervek elkészítésére, ezért felkérte az önkormányzatot, hogy a beruházás folytatása érdekében, ahol a feltételek adottak, végezzék el a szükséges tervezési feladatokat. Ehhez kapcsolódóan jóváhagyták a fővárosi beruházási projekt III. kerület területére eső szennyvízcsatorna fejlesztési munkái megvalósításához szükséges önerő biztosításában és egyes pénzügyi feltételekről szóló fizetési megállapodást.

Megemelik a Dr. Béres József Általános Iskola, Kiserdei tagintézményének udvarára tervezett torna-és vívócsarnok terveire elkülönített összeget, melyet az Óbudai Sport és Szabadidő Nonprofit Kft. részére utalnak át. A Kft. biztosítja a tervek elkészítetését, melynek módosított határideje: 2015. november 30.

A III. Kerületi Torna és Vívó Egylet együttműködési megállapodás keretében használja az önkormányzat tulajdonában álló ingatlant. Az egyesület kérelemmel fordult az önkormányzathoz annak érdekében, hogy pályázhasson az Országos Pályaépítési Programban elérhető támogatásra, mellyel megvalósíthatná a tervezett felújításokat. Az önkormányzat vállalta, hogy sikeres pályázat esetén az önrészt vissza nem térítendő támogatásként biztosítja az egyesületnek és hozzájárult, hogy az ingatlanra az igénybevett adókedvezmény mértékéig jelzálogjog kerüljön bejegyzésre a Magyar állam javára.

A közterületek elnevezéséről a Fővárosi önkormányzat Közgyűlése dönt, de a főpolgármester kikéri az adott kerület önkormányzatának véleményét. A III. kerületi Önkormányzat ennek alapján javaslatot fogalmazott meg két eddig névtelen közterület elnevezésével és egy közterület átnevezésével kapcsolatban. A Slachta Margit rakpart és a Duna által határolt 17977/2 hrsz. közparkra a katolikus egyház életében jelentős szerepet játszó 2014-ben szentté avatott Szent XXIII. János pápa elnevezést, míg a 18135/19 hrsz. közterületre  a II. világháborút megjárt, hadifogságot túlélő és 2013-ban boldoggá avatott szerzetes,  Sándor István elnevezést javasolta. A Jégtörő út a jövőben Angel Sanz Briz út lehetne. A spanyol hős diplomata, akit “Budapesti Angyal”-ként emlegettek, a vészkorszak idején a becslések szerint közel 5000 ember életét mentette meg. Mivel a pesti és budai rakpartok hősök emlékét őrzik a Dunához közel eső Jégtörő utca átnevezésével méltó emléket állíthatnánk a spanyol diplomatának.

A civil szervezetek működésének támogatására az önkormányzat 2015. évi költségvetésében 20 millió forintos alapot hozott létre. (A Civil Működési Pályázat kiírására, félévenként 10 millió forintos keretösszeg áll rendelkezésre.) Az egyes pályázóknak nyújtható maximális támogatás 300 ezer forint, ennyit azonban csak a Magyar Hospice Alapítvány és a “Flóra” Értelmi Fogyatékosokért és Autistákért Alapítvány nyert el a mintegy 100 érvényesen pályázó szervezet közül. (18 pályázó nem nyert támogatást.) A pályázat elbírálására létrehozott munkacsoport tagjai figyelembe vették a pályázó szervezet tevékenységének társadalmi hasznosulását és azt is, hogy a kért támogatás milyen mértékben szolgálja a kerület lakosságának érdekeit, valamint, hogy mekkora létszámú a pályázó szervezet célcsoportja.

A „Fogadj örökbe egy zöldterületet!”című pályázat felhívására a március 13-i határidőig összesen 14 érvényes és 1 érvénytelen pályamű érkezett a civil szervezetek részéről. A beérkezett pályázatok megfelelnek a célnak: a civil szervezetek közreműködésével a helyiek bevonhatók a közterületek rendbetételébe, szépítésébe, ez által pedig erősíthető kötődésük a kerülethez. A pályázatok támogatására két és félmillió forint áll rendelkezésre. (A Civil és Nemzetiségi Bizottság, valamint az Oktatási és Környezetvédelmi Bizottság 2 323 000,- forint felosztását javasolta a Képviselő-testület számára, melyet az el is fogadott.)

Az Óbor-kör Kulturális és Környezetvédő Egyesület 2014-ben hozta létre az „Ófalui Közösségi Mintakertet” Békásmegyer-Ófaluban, a Szent József plébánia által rendelkezésre bocsátott 2000 m²-es területen. A mintakert az ökológiai gazdálkodás legújabb kutatásai eredményei alapján, már bevált biogazdálkodási eszközök és technikák alkalmazásával működik. Mivel az önkormányzata támogatja azokat a törekvéseket, amelyek a környezettudatos szemléletet előtérbe helyezve, a közösségépítést valósítják meg, ezért a Környezetvédelmi Alap terhére 1 millió forint támogatást biztosított az Óbor-kör Egyesület által működtetett mintakert számára.

„Amfikert” néven újabb közösségi kert jöhet létre az Árpád fejedelem útjánál lévő közterületen, közvetlenül a Máltai játszótér mellett. Amennyiben a Főváros megadja a hozzájárulását az új közösségi kert létrehozásához, azt a Városi Kertek Közhasznú Egyesület működtethetné. Ehhez azonban szükséges az önkormányzat a civil szervezettel egy új együttműködési megállapodást kössön. Mint ismert, ez az egyesület 2013 júliusa óta tartja fenn és népszerűsíti a Királyok útja – Juhász Gyula utca találkozásánál található „Békási kert” elnevezésű közösségi kertet is.

A Százszorszép Óvoda Reménység utcai székhelyén 2001 szeptembere óta nagy sikerrel és jó eredményekkel működik a kétnyelvű angol-magyar Óvodai Program. Ezt az önkormányzat és a Szőlőtő Kétnyelvű Oktatási Alapítvány együttműködési megállapodása teszi lehetővé. Jelenleg az óvoda Reménység utcai épületében mind az öt csoport (127 gyermek) ezzel a programmal dolgozik. 2015 márciusában az együttműködési megállapodást aktualizálni kellett, egyebek mellett azért, mert az óriási érdeklődésre tekintettel az évek óta tapasztalható túljelentkezések miatt felmerült a program kibővítésének lehetősége. Mivel a Reménység utcai épület adta lehetőségek korlátozottak, ezért a bővítésre a Százszorszép Óvoda Gelléri Andor Endre utcai telephelye került kijelölésre. Az új program itt fokozatosan kerülne bevezetésre. A testületi ülésen megjelent a változásban érintett több szülő is, akik hozzá is szóltak a napirendi vitában a kérdéshez.