Súlyos a légszennyezettségi helyzet Magyarországon – A Greenpeace felszólalt a magyar emberek egészsége érdekében
A budapesti levegőminőség alakulásáról sokszor számolunk be az önkormányzat oldalán, a levegőminőség folyamatos romlására és annak megállítására most a Greenpeace is felhívja a figyelmet. A szervezet mielőbbi megoldást sürgetve nyílt levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz és Karácsony Gergelyhez, Budapest főpolgármesteréhez.
Levelükben többek között a régi, szennyező autók importjának korlátozását és a városokból való kiszorítását, a környezetbarát közlekedésre való mielőbbi átállást, a tiszta fűtési módok támogatását, valamint az illegális hulladékégetés felszámolását követelik.
A környezetvédő szervezet tájékoztatása szerint a probléma az egész országot érinti. A szennyezett levegő miatt évente több mint 13 000 magyar hal meg idő előtt, amivel Magyarország az egyik legszennyezettebb levegőjű tagállam az Európai Unióban.
Az azonnali intézkedések szükségességét fokozza a jelenlegi koronavírus-válsághelyzet, hiszen a levegőszennyezés nemcsak könnyíti a koronavírus terjedését, de súlyosabbá is teszi a betegség lefolyását.
A Greenpeace cselekvést, együttműködést vár a kormánytól és a fővárostól a magyarok egészsége érdekében. Orbán Viktornak és Karácsony Gergelynek írt nyílt levelükben konkrét megoldásokat sürgetnek.
A kormánytól azt várják, hogy:
– Korlátozzák a szennyező járművek importját a 2020-as ígéretekhez híven.
– Szüntessék meg a koronavírus-járvány alatt bevezetett, további forgalmat generáló ingyenes parkolást.
– Tegyék lehetővé, hogy a városok saját hatáskörben korlátozhassák a szennyező járművek behajtását (pl. behajtási díj bevezetésével).
– Támogassák a környezetbarát közösségi közlekedést országos és települési szinten.
– Legkésőbb 2040-re vezessék ki a belső égésű motoros járműveket.
– Támogassák az épületszigetelést és a fűtéskorszerűsítést.
– Lépjenek fel az illegális hulladékégetés felszámolása érdekében, valamint tiltsák be a lignit lakossági égetését.
– Támogassák a tiszta fűtési módokat a rászorulók körében is.
A Fővárosi Közgyűléstől pedig azt, hogy:
– Hozza nyilvánosságra a szennyező járművek Budapestről történő fokozatos kivonására vagy a járművek differenciált behajtási díjjal történő korlátozására vonatkozó ütemtervét.
– Határozzon meg ütemtervet a belső égésű motoros járművek végleges kivezetésére – 2035-re az összes belső égésű motoros járművet ki kell vonni a forgalomból a fővárosban.
– Hozza nyilvánosságra ütemtervét arra vonatkozólag, hogy mikor és milyen lépéseket kíván tenni a fenntartható mobilitás fejlődéséért és terjedéséért Budapesten.
– Intézkedjen, hogy a Főváros Klíma Akcióterve tűzzön ki legkésőbb 2040-re karbonsemlegességi céldátumot, és az időszakos részcélokat abból kiindulva határozzák meg.
A fenti intézkedések végrehajtása nélkül továbbra is jelentős mértékben károsodik a magyar emberek egészsége, saját és gyermekeink jövője kerül veszélybe.
Forrás: Greenpeace
Fotó: Járdány Bence / Greenpeace