Újabb tematikus tárlat nyílt Óbudán
Október 1-jétől látogatható a II. Óbudai Képzőművészeti Tárlata. Az Óbuda – Aquincum, személyes utak egy antik világba tematikájú kiállítás anyagát 26 művész alkotásaiból rendezték meg és november 6-áig látogatható ingyenesen.
A meghívásos pályázat legjobb alkotásait bemutató Esernyős Galéria immáron második alkalommal szolgál a városrész tematikus tárlatának helyszínéül. A kiállítótér akár a megújuló kerület jelenét is reprezentálhatja. A felkért művészek pedig ebbe a térbe fókuszálták évezredes múltunk villanófényeit. „Óbuda-Aquincum, személyes utak egy antik világba” – ez volt az a vezérfonal, és (művészi formába öntve) ez alapján rajzolták fel Óbuda időhorizontjára az alkotók személyes benyomásaikat, történeteiket.
Bús Balázs polgármester megnyitó beszédében kiemelte, Óbuda-Békásmegyer kortárs művészeti gyűjteménye újabb értékes alkotásokkal gyarapodott. Hozzátette: tartalomhoz a forma – a réges-régi reklámszövegben elhangzottak, itt Óbudán megvalósulni látszik. Közösségi tereink megújítása során, különösen itt a Fő téren és környékén igyekszünk olyan épített környezetet teremteni, melyben a művészi tartalom – legyen szó képzőművészetről, zenéről vagy épp irodalomról – hozzá illő atmoszférára talál.
A 26 művész, összesen 31 alkotásaira kitérve elmondta számos izgalmas és inspiráló alkotás érkezett, mely összességében nem hagy kétséget a kollekció kvalitását illetően, ám egyes részletei számomra megválaszolatlanul hagytak bizonyos kérdéseket.- fűzte hozzá a polgármester. Noha magam is osztom a híres filmrendező, Stanley Kubrick véleményét, mely szerint Képtelenség ábrázolni az ábrázolhatatlant. Egyetlen dolgot tehet az ember, hogy megpróbálja művészi formában visszaadni a lényegüket – azért maradt némi bizonytalanság a tekintetben, hogy az alkotói interpretáció mekkora téma iránti érzékenységet követel. Mindezekkel együtt a pályázat alapkoncepciója teljesült- zárta szavait a kerület vezetője.
Szurcsik József, a kuratórium elnöke a kiállítás anyagát összegezve elmondta: az ilyen tárlatok egyediségükkel hitet adnak, figyelmet generálnak a figyelmetlenekben, érdeklődést az érdektelenekben. A tárlat azt az üzenetet is képes közvetíteni, hogy érdemes a művészetek felé fordulnunk, mert a megosztottságban való eligazodásban és a megfelelési kényszerek szorításában mindenki elfáradt. A pályázat ötletét értékelve kiemelte, kiíróján érezhető, hogy az a közös sikerekben, a közös értékek megfogalmazásában és mindennek támogatásában hisz. Nem kérdezi és nem vizsgálja a politikai, vagy világnézeti különbségeket, nem osztályoz és nem ítélkezik, hanem hisz a művészet erejében és ennek teret ad saját közgyűjteményében.
A beszédek után a díjak átadása következett:
Óbuda-Békásmegyer polgármesterének különdíját kapta, Bohus Zoltán az Álom című alkotása.
Az Óbudai Múzeum igazgatójának különdíját Jagicza Patrícia a Fürdő című alkotása nyerte el.
III. helyezést ért el a pályázaton: Sulyok Gabriella. Alkotásának címe: Fényút Aquincumban.
II. helyezést ért el: Ujházi Péter. Alkotásának címe: Óbudai Edény
I. helyezést ért el: Szabó Ábel. Alkotásának címe: Genius Lóci
A tárlat megnyitó ünnepségén Mogyoró Kornél ütőhangszeres zenész a külön erre az alkalora komponált művével érzékeltette a kiállítás vibráló hangulatát az érdeklődő közönség számára.
A kuratórium tagjai: Balogh Péter, az Amadeus Művészeti Alapítvány elnöke, Nagy T. Katalin művészettörténész, Szurcsik József Munkácsy-díjas képzőművész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Tanszékvezető egyetemi docens, a kuratórium elnöke, Tenk László Munkácsy-díjas festőművész, Völgyi Miklós, a Völgyi-Skonda Kortársgyűjtemény társtulajdonosa.