A gyermekvédelem pozitív történeteit gyűjtik – Meséljék el Önök is
Történetek, amelyek jól végződtek. Együttműködő partnerünk, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány felhívást tett közzé: a gyermekvédelmi szakma megbecsültségéhez olyan módon is megpróbálnak hozzájárulni, hogy szép, fontos és pozitív történeteket gyűjtenek. Ha Önnek van ilyen, mesélje el, írja meg nekik.
“Nem lépünk előre, ha csak botránytól botrányig haladunk. Ha nem látjuk a teljes képet. Ha nem vesszük észre, ami működik, ami rendben van. S ha nem mutatjuk meg a valódi problémákat is – teljes nyíltsággal” – írja a Hintalovon Alapítvány felhívásában.
Dolgoznak gyermekotthonnal, gyermekvédő munkatársakkal, de ezen a támogatáson kívül is szeretnének hozzájárulni a gyermekvédelmi szakma megbecsültségéhez.
“Fontosnak tartjuk, hogy a jó dolgokról is beszéljünk, és ne csak akkor legyen szó az ellátásról, amikor valamilyen tragédia történik – ezért gyűjtjük a pozitív történeteket, példákat, jó gyakorlatokat. Köszönjük, ha Te is küldesz ilyet a nemecsek@hintalovon.hu e-mail-címre.”
Magyarországon minden ötödik gyereket érint a szegénység és a társadalmi kirekesztődés kockázata, hívják fel a figyelmet. Ezeknek a gyerekeknek és családjaiknak különösen nagy problémát jelent az energia- és élelmiszerárak emelkedése, a munkahelyek elvesztésének a veszélye – mindez súlyosan fokozza kiszolgáltatott helyzetüket.
Ma Magyarországon körülbelül 23 ezer gyerek él gyermekvédelmi szakellátásban – nevelőszülőknél vagy gyermekotthonokban. A területen dolgozó szakemberek arra számítanak, hogy a mostani folyamatok következményeként még több gyerek kerül majd az ellátórendszerbe, ami már-már legyőzhetetlen kihívások elé állíthatja az egyébként is komoly anyagi- és humán erőforráshiánnyal küzdő intézményeket.
Az ENSZ gyermekjogi egyezménye szerint: Minden olyan gyermeknek, aki ideiglenesen vagy véglegesen meg van fosztva családi környezetétől, vagy aki saját érdekében nem hagyható meg e környezetben, jogosult az állam különleges védelmére és segítségére.
A társadalom minden szintjén tehetünk azért, hogy a családjukból kiemelt gyerekek ellátása valóban különleges legyen. A gyermekvédelmi rendszerben dolgozó szakemberek bérrendezése, a gyerekek magas szintű ellátásához szükséges anyagi feltételek biztosítása állami kötelesség. De magányszemélyként támogathatjuk az intézményeket, vagy azokat a szervezeteket, amelyek a gyerekekért dolgoznak.
Most pedig egy-egy fontos és jó történet megosztásával is hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a gyermekvédelemben dolgozók eredményes munkája, erőfeszítései is sikerei is fókuszba kerüljenek.