A járvány ideje alatt nagyobb a veszély, még jobban kell vigyáznunk a gyermekjogok érvényesülésére
Fontos lenne, ha tudnák a gyerekek, hogy megilleti őket a szólásszabadság, a védelem a szexuális bántalmazástól és zaklatástól, hogy joguk van az alapvető oktatáshoz, az egészségügyi ellátáshoz, és hogy senki sem ütheti meg őket. A gyermekjogok érvényesülésének fontosságára nem lehet elégszer felhívni a figyelmet, de a járvány ideje alatt még többet kell beszélni róla.
Az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye tavaly, 2019-ben ezen a napon volt éppen harmincéves – november 20-án minden évben a gyermekjogok világnapját ünnepeljük.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) Közgyűlése 1989. november 20-án fogadta el a Gyermekjogi Egyezményt. Ez Magyarországon 1990-ben történt meg, és egy évvel később hirdették ki törvényben.
Az egyezmény három pontban foglalja össze a gyerekek jogait: a biztonság, az ellátás és a gondozás – idetartozik az alapvető oktatáshoz való jog is –, illetve a közösség életében való részvétel és a szabadságjogok biztosítása.
A járvány és a korlátozó intézkedések sajnos jelentősen befolyásolják az egészségügyi és a szociális helyzetüket, a családon belüli helyzetüket, az oktatáshoz való hozzáférésük jogát és a gyermekvédelmi rendszerek működését.
Önkormányzatunk az alapítvány segítségével létrehozta az obuda.hu/gyermekvedelem aloldalt, ahol a leggyakrabban felmerülő kérdésekre válaszolunk, és a közös szakmai programunk is részletesen olvasható.
Két nappal ezelőtt, november 17-én volt a szexuális bántalmazás gyermekáldozatainak világnapja. A Hintalovon Alapítvány közlése szerint a járványválság ideje alatt a gyerekekkel szemben minden korábbinál több online szexuális visszaélést követnek el. Az Europol és az Interpol adatai szerint rengeteg gyerekről csalnak ki az interneten meztelen, félmeztelen fotókat, amelyet aztán egymás között cserélgetnek a felhasználók.
Fontos leszögezni: az online térben elkövetett szexuális bántalmazások hatása, következményei ugyanolyan súlyosak, mint a szexuális erőszak egyéb formáinál. Depresszió, alvászavar, evészavar is kialakulhat.
Nagyon komolyan kell venni a problémát, hívja fel a figyelmet az alapítvány, és mi itt, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatnál igyekszünk mindent megtenni annak érdekében, hogy az intézményeinkbe járó gyerekek a legnagyobb biztonságban legyenek, a velük foglalkozó szakemberek pedig felkészültek legyenek, és minden helyzetben a megfelelő irányelvek szerint járjanak el.