Akadálymentesítés a tervezésben, integráció az óvodákban ‒ Fogyatékosügyi kerekasztalt tartottunk
Az október 25-i fogyatékosügyi kerekasztalra azzal a szándékkal hívtuk meg intézményeink és civil szervezetek képviselőit, hogy ösztönözzük az együttműködésüket. Emellett partnerséget alakítsunk ki, segítsük és erősítsük a szakmai kérdések megvitatását és a jó gyakorlatok, tapasztalatok megosztását. Két fő témánk az akadálymentesítés és a kiemelt figyelmet igénylő kisgyermekek fejlesztésének ügye volt.
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat számára kiemelt fontosságú az esélyegyenlőség és az egyenlő hozzáférés biztosítása. Célunk, hogy az önkormányzati rendezvényekhez, illetve az önkormányzati információkhoz való hozzáférés egyetlen kérdése csak az legyen: az egyén szeretné-e, vagy sem.
A kerekasztal első felének sarokköve (akadálymentesítés – egyetemes tervezés), hogy a fejlesztésekbe az érintettek minél szélesebb körét tudjunk bevonni, így erősítve a közösségi alapú tervezési erőfeszítéseinket. A résztvevők körében több felajánlás is született az együttműködésre, melynek konkrétumait a későbbiekben fogjuk pontosítani.
A kiemelt fejlesztést igénylő óvodáskorú gyermekekkel foglalkozó előadás és beszélgetés szintén része volt a programnak. Ezek során elhangzott, hogy az utóbbi időben folyamatosan emelkedik a speciális nevelési igényű gyermekek aránya a közösségekben, ami jelentős terheket ró az óvodákra, óvodapedagógusokra.
Bár Óbuda-Békásmegyer egy működőképes és átgondolt gyógy-, és fejlesztőpedagógiai struktúrával rendelkezik, ennek további fejlesztése elengedhetetlen. Az integráció és a befogadás egyénre szabott megoldásai szükségesek, mert az elért eredmények azt mutatják, hogy csak így lehet hatékonyan végezni ezt a feladatot.
Mindezek mellett fontos a szülői bizalom megszerzése és megtartása, a nyílt és őszinte kommunikáció minden szereplő között. Azt szintén hangsúlyozták a szakemberek, hogy bátran tanuljunk egymástól, hiszen számos bevált gyakorlat és módszer létezik egy-egy helyzet kezelésére.
Azt sem hallgatták el a résztvevők, hogy vannak rendszerszintű problémák, melyeket helyben nem lehet maradéktalanul feloldani, így sokszor születnek áthidaló megoldások. Célunk, hogy a kiemelt figyelmet igénylő óvodáskorú gyermekek fejlesztése terén a korábban elért eredményeket megtartsuk és fejlesszük szakmai kapacitásainkat szakmai és módszertani eszközökkel, illetve a koordináció hatékonyabb alkalmazásával.
A részvevők ‒ akiknek köszönjük értékes hozzájárulásukat a kerekasztal sikeréhez ‒ kifejezték szándékukat mind a plenáris, mind a mélyebb szakmai munka folytatására.